یک استاد دانشگاه‌ مطرح کرد: لزوم سمت و سو دادن دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین

عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تهران با اشاره به مشکلات کنونی دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اشتغال، اظهار کرد: به نظر می‌رسد سمت و سو دادن دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین می‌تواند بسیاری از مشکلات کنونی دانشگاه‌ها را مرتفع کند.

به گزارش پورتال اخبار پژوهش و فناوري کرمانشاه (تکنو نيوز)،به نقل از ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر علیرضا نوروزی در همایش کارآفرینی برای کارشناسان و متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی که امروز(14 اسفند) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، از اشباع بازار کار به عنوان یکی از چالشهای پیش‌روی دانشگاه‌ها یاد کرد و تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید چاره‌اندیشی کرده و برای حل مشکلات خود فکری بکنند.

عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه عدم هماهنگی بین رشته‌های دانشگاهی با نیازهای جامعه دانشگاه‌ها را به فکر تغییر و تحول انداخته است، اضافه کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی مشکل اشتغال دارند و با نگاه و تفکر کلیشه‌ای نمی‌توان مشکلات دانشگاه‌ها را مرتفع کرد.

کاهش بودجه‌های تحقیقاتی و کاهش حمایت مالی دانشگاه‌ها از سوی دولت از دیگر مشکلات کنونی دانشگاه‌ها بود که نوروزی از آنها یاد کرد.

وی در ادامه کارآفرینی را موتور محرکه توسعه اقتصادی عنوان کرد و افزود: امروز نفوذ کارآفرینی در جامعه محسوس است و  توسعه پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد قسمتی از برنامه‌های دانشگاه‌ها برای حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین است.

نوروزی با اشاره به نقش دانشگاه‌های کارافرین در توسعه اقتصادی ادامه داد: دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های کارآفرین نامیده می‌شوند دانشگاه هایی هستند که علاوه بر کارهای آموزشی و پژوهشی به دنبال کارآفرینی هستند.

وی با شاره به اینکه دانشگاه‌های نسل سوم به دنبال جهانی شدن هستند، راهکار اصلی حل مشکلات کنونی دانشگاه ها را سمت و سو گرفتن آنها به سمت دانشگاه های کارآفرین دانست.

عضو انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد دو نسل دیگر دانشگاه‌ها پرداخت و افزود: دانشگاه های نسل اول دانشگاه‌های سنتی بودند که تنها هدف آنها آموزش و پرورش افراد متخصص بود و بیشتر روی مسائل ملی کار می کردند.

وی ادامه داد: دانشگاه های نسل دوم نیز دانشگاه‌هایی بودند که به سمت کارهای پژوهشی رفته و در کنار آموزش به کارهای پژوهشی و کشف حقیقت نیز اهتمام داشتند.

محمود مرادی رئیس انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی شاخه کرمانشاه نیز در این همایش از برنامه‌ریزی در راستای برگزاری نشست ها و همایش های اینچنینی در استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این نوع نشست ها بتوانند نقش مهمی در کاهش آمار بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی داشته باشند.

این همایش به همت انجمن علم اطلاعات و دانش‌شناسی استان کرمانشاه و با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

 
تعداد مشاهده خبر: (1000)
کد خبر: 4162
  • یک استاد دانشگاه‌ مطرح کرد:  لزوم سمت و سو دادن دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین