مطلب جدید

/یک پژوهش کارشناسی ارشد/ دریاچه زریوار مریوان دارای پتانسیل های بالای صنعت گردشگری است

در یک پژوهش مشخص شد که دریاچه زریوار مریوان با دارابودن جاذبه های متعدد طبیعی چون وسعت قابل توجه، جنگل های طبیعی پوشیده از درختان بلوط، دارای پتانسیل های بالای صنعت گردشگری است.

به گزارش پرتال اخبار پژوهش و فناوری کرمانشاه(تکنونیوز)؛ فاطمه منیری دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی دانشگاه رازی کرمانشاه، در پایان نامه خود که به راهنمایی دکتر امجد ملکی تدوین نموده به بررسی ژئومورفولوژی دریاچه زریوار مریوان و نقش آن در توسعه صنعت توریسم و گردشگری به عنوان یک ژئوپارک پرداخته است.

در این پژوهش آمده که در قرن حاضر امکانات بسیارگسترده ی حمل و نقل، محدودیت ارتباطات انسانی بین جوامع مختلف را از بین برده و به همین دلیل صنعت گردشگری به عنوان مقوله ای اساسی و مهم در زندگی بشر مطرح شده است.

 در جهان امروز گردشگری رویکرد گسترده ای به طبیعت گردی دارد انسان های خسته از زندگی شهری و ماشینی همواره به دنبال گریزگاه هایی هستند که به دور از هیاهو و روزمرگی مدرن، اوقات فراغتشان را بگذرانند، که برای این افراد طبیعت بهترین گریزگاه و پناهگاه است.

در ادامه پژوهش آمده که در همین راستا شاخه ی جدید گردشگری طبیعت یعنی ژئوتوریسم که ارتباط تنگاتنگی با طبیعت دارد همچنین شناسایی ژئوپارک نیز مورد توجه قرار گرفته است دریاچه زریوار حاصل فعالیت های تکتونیکی بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند فعالیت های تکتونیکی، سازندهای زمین شناسی و فرایندهای فرسایشی است.

بررسی  پتانسیل های ژئوتورسیم و معرفی دریاچه زریوار به عنوان یک ژئوپارک در این نوشتار، می تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی منطقه داشته باشد.

 به همین منظور و در راستای اهداف تحقیق، کلیه عوامل طبیعی و انسانی موجود و موثر در منطقه شناسایی سپس به بررسی نقش هرکدام از عوامل نامبرده در ایجاد ژئوپارک و رونق صنعت گردشگری در منطقه پرداخته شد.

 در ادامه جهت شناسایی ویژگی های طبیعی و انسانی منطقه و مقایسه آن با شرایط مطلوب ژئوپارک، اقدام به تهیه نقشه های مختلف در سیستم اطلاعات جغرافیایی دراین پژوهش گردید، تاوضع موجود منطقه مورد تحقیق با شرایط مطلوب فوق الذکر امکان پذیر گردد.

 به همین دلیل پس از جمع آوری اطلاعات در طی مراحل مختلف و بازدیدهای میدانی، نقشه های لازم تهیه شد.

 نتایج تحقیق نشان می دهد دریاچه زریوار مریوان با دارابودن جاذبه های متعدد طبیعی چون وسعت قابل توجه، جنگل های طبیعی پوشیده از درختان بلوط، پارک جنگلی اطراف دریاچه، وجود شرایط اقلیمی مناسب برای فعالیت های تابستانی و زمستانی گردشگری،وجود شرایط  یخبندان دریاچه در فصل زمستان، قایقرانی، ماهیگیری، نزدیکی به خط مرزی، فاصله اندک با شهر مریوان و سهولت امر دسترسی  و همچنین جاذبه های متعدد فرهنگی و اجتماعی کم نظیر در منطقه، دارای پتانسیل های بالای صنعت گردشگری است.

نتایج به دست آمده در این پژوهش، بستر مناسبی را برای تعیین و اجرای برنامه های توسعه گردشگری فراهم آورده و می تواند راهکار و پیشنهادی جهت معرفی و ایجاد ژئوپارک در منطقه شود.

انتهای پیام

 

تعداد مشاهده خبر: (2001)
گروه خبر: پایان نامه ها
کد خبر: 620