مطلب جدید

معاون وزیر علوم روسیه مطرح کرد: همکاری ایران و روسیه در زمینه علم وفناوری/اعطای گرنت به محققان

معاون پژوهشی وزیر علوم و معاون وزیر علوم و آموزش روسیه با یکدیگر دیدار کردند و در خصوص تعاملات فناورانه دو کشور به گفتگو پرداختند.

به گزارش پورتال اخبار پژوهش و فناوري کرمانشاه (تکنو نيوز)،به نقل از مهر، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران و دکتر آلکسی لاپاتین، معاون وزیر علوم و آموزش روسیه در محل وزارت علوم این کشور با یکدیگر دیدار و در خصوص ارتقای سطح تعاملات علمی و فناوری بین ایران و روسیه  و همکاری دانشگاههای دوطرف باهم گفتگو کردند.

لاپاتین،در حاشیه این مراسم با ابراز خوشحالی از اینکه چند دانشجو و استاد ایرانی با تسلط عالی به زبان روسی مشغول تحصیل و تدریس در این کشور هستند، گفت: ما با کمال میل آماده همکاری  برای عملیاتی شدن همکاری های علمی و فناوری هم برای اساتید و هم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستیم. ما هم یک مدل موفق این چنینی با کشور هند داریم.

لاپاتین از وجود گرانت های قابل توجه برای تحصیل دانشجویان خارجی به نام مگاگرانت نام برد و اعلام کرد: این گرانت که قرار بوده تا سال ۲۰۲۰ وجود داشته باشد با اعلام ریاست جمهوری روسیه تا بعد از آن نیز ادامه دار خواهد بود و مقرر شده تا میزان سی میلیارد روبل این گرانت به محققان خارجی داده شود.

وی از ایجاد سامانه آموزش روسی برای فارسی زبانان خبر داد و گفت: خوشبختانه با ایجاد این پایگاه استقبال خوبی از آن شده است بطوری که طبق گزارش ها به طور متوسط روزانه ۲۵۰۰ نفر از آن بازدید می کنند.

وی همچنین یکی از مسایل سرراه ارتباطات علمی و فناوری دو کشور را نبود رایزن علمی و فناوری در سفارت روسیه در ایران نام برد که معاون پژوهشی وزیر علوم هم در این زمینه قول مساعد داد که این موضوع را از طریق وزارت امور خارجه ایران پیگیری کنند.

لاپاتین ابراز امیدواری کرد و گفت: این ملاقات زمینه همکاری ها و دیدارهای مشترک آینده را بین محققان و دانشگاهیان ایران و روسیه را فراهم می کند.

 
تعداد مشاهده خبر: (707)
گروه خبر: اخبار
کد خبر: 3485
  • معاون وزیر علوم روسیه مطرح کرد: همکاری ایران و روسیه در زمینه علم وفناوری/اعطای گرنت به محققان