مطلب جدید

رتبه‌بندی شانگهای نشان داد پیشتازی دانشگاه‌های آمریکا،چین و انگلستان در جمع برترین‌های پنج حوزه علمی

در رتبه بندی موضوعی دانشگاه‌ها از سوی نظام رتبه‌بندی شانگهای دانشگاه‌های آمریکا در هر 5 رشته موضوعی با 358 بار، چین با 101 بار و انگلستان با 96 بار در میان 200 دانشگاه برتر حضور موثر دارند ضمن آنکه دانشگاه ملک عبدالعزیز عربستان نیز در حوزه فناوری و علوم کامپیوتری جزو 10 دانشگاه برتر قرار گرفته است.

به گزارش پورتال اخبار پژوهش و فناوري کرمانشاه (تکنو نيوز)،به نقل از ایسنا دکتر جعفر مهراد، رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز، با بیان این که نظام رتبه بندی شانگهای رتبه بندی دانشگاه‌ها را منتشر کرده است،‌گفت: در این رتبه بندی 200 دانشگاه برتر در 5 رتبه موضوعی معرفی شد. در حوزه علوم طبیعی و ریاضیات 10 دانشگاه برتر به این شرح است:

رتبه نام دانشگاه کشور
1 برکلی آمریکا
2 استنفورد آمریکا
3 پرینستون آمریکا
4 هاروارد آمریکا
5 MIT آمریکا
6 کالتک آمریکا
7 کمبریج انگلستان
8 توکیو ژاپن
9 ETH زوریخ سوئیس
10 UCLA آمریکا

وی ادامه داد: در رتبه بندی حوزه فناوری و علوم کامپیوتری 10 دانشگاه برتر به این قرار است:

رتبه نام دانشگاه کشور
1 MIT آمریکا
2 فناوری نانگ یانگ سنگاپور
3 استنفورد آمریکا
4 شینگهوا چین
5 ملک عبدالعزیز عربستان
6 ملی سنگاپور سنگاپور
7 امپریال کالج علوم، فناوری و پزشکی انگلستان
8 برکلی آمریکا
9 فناوری هاربین چین
10 آستین تگزاس

مهراد، 10 دانشگاه برتر رشته علوم حیاتی و کشاورزی را به شرح ذیل دانست:

رتبه نام دانشگاه کشور
1 هاروارد آمریکا
2 کمبریج انگلستان
3 MIT آمریکا
4 استفنورد آمریکا
5 سانفرانسیسکو آمریکا
6 واشنگتن آمریکا
7 برکلی آمریکا
8 ییل آمریکا
9 یونیورسیتی کالج لندن انگلستان
10 آکسفورد انگلستان

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز اضافه کرد: در رشته پزشکی بالینی و داروسازی 10 دانشگاه ممتاز سال 2016 از این قرار است:

رتبه نام دانشگاه کشور
1 هاروارد آمریکا
2 واشنگتن آمریکا
3 استفنورد آمریکا
4 کمبریج انگلستان
5 جانز هاپکینز نگلستان
6 سانفرانسیسکو آمریکا
7 کلمبیا آمریکا
8 یونیورسیتی کالج لندن انگلستان
9 مرکز پزشکی تگزاس دالاس آمریکا
10 ییل آمریکا

مهراد ادامه داد: 10 دانشگاه برتر رشته علوم اجتماعی این رتبه بندی به این شرح است:

رتبه نام دانشگاه کشور
1 هاروارد آمریکا
2 شیکاگو آمریکا
3 برکلی آمریکا
4 پرینستون آمریکا
5 MIT آمریکا
6 کلمبیا آمریکا
7 استنفورد آمریکا
8 مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی لندن انگلستان
9 نیویورک آمریکا
10 آکسفورد انگلستان

 

این چهره ماندگار علمی کشور با تاکید بر این که دانشگاه‌های آمریکا در رشته‌های موضوعی مختلف نسبت به سایر دانشگاه‌های برتر جهان برتری خود را حفظ کرده‌اند، خاطرنشان کرد: دانشگاه برکلی موقعیت خود را در علوم طبیعی و ریاضیات برای 3 سال متوالی حفظ کرده است و انستیتو فناوری ماساچوست موقعیت خود را در رشته مهندسی،‌ فناوری و علوم کامپیوتر از سال 2007 میلادی تثبیت کرده و برتری خود را به اثبات رسانده است.

وی با بیان این که دانشگاه‌ هاروارد در رشته علوم حیاتی و کشاورزی و نیز در رشته پزشکی و دارو سازی و علوم اجتماعی از 10 سال قبل مقام اول را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: دانشگاه‌های آمریکا در میان 20 دانشگاه ممتاز جهان حداقل 15 دانشگاه را به خود اختصاص داده است. در میان 100 دانشگاه ممتاز جهان دانشگاه‌های آمریکا و انگلستان و سپس جمهوری خلق چین به ویژه در رشته‌های علوم طبیعی و ریاضیات و نیز در مهندسی، فناوری و علوم کامپیوتر برتری خود را حفظ کرده‌اند.

مهراد اضافه کرد: برای مثال 27 دانشگاه در میان 100 دانشگاه برتر این رتبه بندی در مهندسی، فناوری و علوم کامپیوتر به جمهوری خلق چین تعلق دارد که در سال 2015 میلادی تعداد آنها تنها 20 دانشگاه بوده است و در سایر مناطق جهان دانشگاه تورنتوو، دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در هر 5 رشته موضوعی در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با تاکید بر این که دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه ملبورن در استرالیا، دانشگاه پیرکوری و ماری کوری، پاریس 6، UK لوون در  بلژیک، دانشگاه فنی مونیخ در آلمان در 4 رشته موضوعی در میان 100 دانشگاه ممتاز رتبه بندی شانگهای مشاهده می‌شوند.

وی افزود:در رتبه بندی سال 2016 میلادی دانشگاه‌های چین نسبت به انگلستان پیشی گرفته و بعد از آمریکا در مقام دوم قرار دارد.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز در عین حال خاطرنشان کرد: در مجموع دانشگاه‌های آمریکا در هر 5 رشته موضوعی با 358 بار، چین با 101 بار و انگلستان با 96 بار در میان 200 دانشگاه برتر حضور موثر دارند.    

تعداد مشاهده خبر: (537)
گروه خبر: اخبار
کد خبر: 3447
  • رتبه‌بندی شانگهای نشان داد  پیشتازی دانشگاه‌های آمریکا،چین و انگلستان در جمع برترین‌های پنج حوزه علمی