مطلب جدید

۱۲۰۰ شغل تخصصی در صنایع الکترونیک ایجاد شد

 مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از حفظ و ایجاد بیش از ۱۲۰۰ شغل تخصصی مرتبط با صنایع الکترونیک به کمک تسهیلات اعطایی این صندوق خبر داد.

به گزارش پورتال اخبار پژوهش و فناوري کرمانشاه (تکنو نيوز)،به نقل از مهر، علی وحدت در مجمع عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) فعالیتهای صورت گرفته از سوی این صندوق را تا پایان سال ۹۴ تشریح کرد و گفت: خدمات اصلی صحا در چهار بخش «اعطای تسهیلات مالی با نرخ ترجیحی»، «صدور ضمانت‌نامه»، «سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر» و «خدمات کارشناسی» ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه یکی از نیازهای جدی شرکت‌های حوزه الکترونیک و به طور کلی دانش بنیان امکان دریافت ضمانت‌نامه‌های معتبر در اجرای قراداد است، افزود: در این زمینه صحا تلاش کرده تا تحولی جدی در صدور ضمانت‌نامه ها صورت گیرد. در این راستا با اصلاح آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی، ضمانت‌نامه‌های صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک جزء اسناد قابل قبول قرار گرفت و این موضوع به وزارتخانه‌های مرتبط و زیرمجموعه‌های آنها از سوی وزیرصنعت، معدن و تجارت و اداره کل ذی حسابی وزارت امور اقتصاد و دارایی ابلاغ شده است.
وحدت با اشاره به اینکه این ضمانت‌نامه‌ها از نوع پیش‌پرداخت و حسن انجام تعهدات و گمرکی و ... است، ادامه داد: همچنین برای تسهیل روند اعطای ضمانت‌نامه و کمک به شرکت‌های این بخش، ظرفیت‌های لازم دیده شده و سپرده‌ای از متقاضیان دریافت نمی‌شود و کارمزد آن کمتر از سیستم بانکی است، در حالیکه در سیستم بانکی باید حداقل  ۱۰ درصد مبلغ ضمانت‌نامه بلوکه شود اما در صحا، وثیقه به شکل حد اعتباری شرکت‌ها تعیین می‌شود.
مدیرعامل صحا درباره عملکرد صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) تاکید کرد: در حال حاضر صحا ۳۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات  مالی به متقاضیان اعطا کرده و از حدود یکهزار و ۱۰۰ طرح در حوزه صنایع الکترونیک حمایت کرده است. البته در این بین، بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال آن مربوط به سال ۹۴ است. به طوریکه در سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از طرح ها مصوب شد که ۱۰۰۰ میلیارد ریال آن منجر به عقد قرارداد شد و پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه از ابتدای تشکیل صندوق تا پایان سال ۹۳ صحا نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های مرتبط، پرداخت کرده بود خاطرنشان کرد: همچنین تا پایان سال ۹۳ بیش از ۵۳۰ میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادر شده بود و در سال ۹۴ بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال ضمانت‌نامه مصوب شد که از آن میزان، ۲۶۵ میلیارد ریال آن صادر شد.
وحدت گفت: در سال جاری نیز تلاش بر این است که از بیش از ۱۵۰ طرح با اعطای تسهیلات حمایت و همچنین ۱۵۰ فقره ضمانت نامه به ارزش ۱۲۵۰میلیارد ریال صادر شود.
وی درباره توزیع تسهیلات صحا بر حسب نوع صنعت در سال ۱۳۹۴ گفت: الکترونیک کاربردی به عنوان یکی از رشته‌های مختلف صنایع الکترونیک با ۳۱ درصد بیشترین سهم را در اعطای تسهیلات صحا داشته است. پس از آن نیز اتوماسیون با سهم ۲۰ درصدی و صنایع ارتباطی با سهم ۱۸ درصدی در رده های بعدی قرار دارند. 
وی درخصوص اشتغال، ارزش افزوده و صادرات ناشی از تسهیلات  اعطایی گفت: با اعطای تسهیلات مالی به ارزش ۹۸۰ میلیارد ریال صحا در سال ۱۳۹۴ بیش از یکهزار و ۲۰۰ شغل در کشور حفظ و ایجاد شده است. همچنین در سال گذشته حدود ۱۳۸ میلیارد ریال تسهیلات به طرح های صادراتی و ۲۶۶ میلیارد ریال به طرح هایی که امکان صادرات دارند، اعطا شده است.
وحدت تاکید کرد: از سوی دیگر ارزش افزوده حاصل از تسهیلات اعطایی صحا به طرح های حوزه الکترونیک در سال ۹۴ بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال تخمین زده می شود. همچنین در طرح های مورد حمایت صحا به طور متوسط ۸۰۸ میلیون ریال سرمایه گذاری ثابت برای اشتغال هر نفر صورت گرفته است.
مدیرعامل صحا با اشاره به ایجاد مدل‌های جدید حمایتی در سال ۹۴ خاطرنشان کرد: مدل‌های جدید حمایتی از جمله قرارداد سه جانبه خرید (لیزینگ) و قرارداد سه جانبه پژوهشی، تجهیز آزمایشگاه تخصصی و مرجع، تولید بدون کارخانه، صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تشکیل کنسرسیوم و خوشه‌های صنعتی، اخذ گواهی استاندارد و تاییدیه فنی، توسعه بازار و شرکت در نمایشگاه (داخلی و خارجی) و آموزش تخصصی در برنامه کاری صحا قرار گرفت.
 
تعداد مشاهده خبر: (561)
گروه خبر: اخبار
کد خبر: 3443
  • ۱۲۰۰ شغل تخصصی در صنایع الکترونیک ایجاد شد